TÜRKÇİMENTO'ya Prof. Açık Damgası!

Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, çimento sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği'nin (TÜRKÇİMENTO) 66'ncı Olağan Genel Kurulu'nda yeniden Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

TÜRKÇİMENTO'ya Prof. Açık Damgası!

Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, çimento sektörünün gelişimine katkı sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdüren Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği’nin (TÜRKÇİMENTO) 66’ncı Olağan Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

ÇİMENTO SEKTÖRÜ DÜNYA GENELİNDE İLK SIRADA
2016 yılından bu yana TÜRKÇİMENTO’nun yönetiminde yer alan Açık, üretimdeki maliyet artışları ve küresel gelişmelerin etkisiyle ihracatta düşüş yaşanmasına rağmen sektör olarak dünya genelinde ilk sıralarda yer aldıklarını, 2024 yılını da geçen yılın yurt içi ve ihracat rakamlarına benzer bir tablo ile kapatmayı öngördüklerini söyledi. 

Cumhuriyet tarihi boyunca Doğu Anadolu Bölgesi’ne yapılmış en büyük özel sektör yatırımları arasında yer alan Seza Çimento’nun Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Türkiye Çimento Sanayicileri Birliği’nin (TÜRKÇİMENTO) 66’ncı Olağan Genel Kurulu’nda Yönetim Kurulu Üyesi seçildi.

PROF. AÇIK YENİ EKİBİ TEBRİK ETTİ
1957 yılında kurulan ve kapsayıcılığı ile çimento sektörünün çatı örgütü olan TÜRKÇİMENTO yönetiminde 2016 yılından bu yana farklı görevler üstlenen Prof. Dr. Açık, yeniden başkanlığa seçilen Fatih Yücelik ve yeni yönetimi tebrik etti.

"ÇALIŞMALARIMIZI ARALIKSIZ BİR ŞEKİLDE SÜRDÜRÜYORUZ"
Çimento sektörünün yurt içi ve yurt dışında sürdürülebilirliğini koruyup gelişmeyi hedeflediklerini söyleyen Açık, “Türk çimento sektörü olarak, ülkemiz geneline yayılan 56 entegre ve 21 öğütme olmak üzere toplam 77 fabrikada üretim yapıyoruz. Gerek çimento üretiminde gerek çimento ihracatında başta Avrupa olmak üzere dünyanın önde gelen ülkelerinden biriyiz. Dolayısıyla sektörümüz ülkemiz için çok ciddi bir katma değer yaratıyor, önemli istihdam sağlıyor. Sektörümüzdeki işletmelerimiz genel olarak ekonomimize katkı sunmanın yanı sıra bulundukları bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına da olumlu etki ediyor. Çünkü üreticilerimizin yanı sıra tedarik, lojistik ve diğer süreçleri de göz önünde bulundurduğumuzda ülkemizin dört bir yanına ulaşan çok büyük bir ekosistem oluşturuyoruz. Biz de TÜRKÇİMENTO olarak üyelerimizin gelişimine, yeni iş birlikleri geliştirmeye, sürdürülebilirliğe, ürün kalitemizi artırmaya, Ar-Ge ve inovasyonla katma değerli üretim yapmaya ve sektörde toplumsal cinsiyet eşitliği sağlamaya yönelik çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz” dedi.

"REKABET ZORLAŞIYOR"
Sektörün dış pazarlarda zor bir yılı geride bıraktığını belirten Prof. Dr. Açık şöyle devam etti; “Türk çimento sektörü olarak 2023 yılında üretimimizi ve iç pazar satışlarımızı artırdık. Deprem bölgesinin yeniden inşası ve farklı illerdeki kentsel dönüşüm faaliyetlerini desteklemek için ihracatımızı azalttık. Ancak üretimde maliyet artışları ve global piyasalardaki dalgalanmaların etkisi de ihracatı olumsuz etkiliyor. Global ekonomik durum, bazı ülkeler arasında yaşanan savaşlar, siyasi çalkantılar gibi nedenlerle bu yıl da ihracatta bir durgunluk öngörüyoruz. Bununla birlikte çimentoda en önemli maliyet kalemi enerji. Dolayısıyla enerjide düşük maliyet avantajına sahip olan ülkeler daha düşük bir fiyat politikası uyguladığından rekabet zorlaşıyor. Biz de bu noktada yüksek kaliteli ürünlerimiz, dijitalleşme ve yeşil dönüşüm odağındaki sürdürülebilirlik yatırımlarımız ile rekabet etmeye devam ediyoruz. Bu koşullar neticesinde 2024 yılını geçen yılın yurt içi ve ihracat rakamlarına benzer bir tablo ile kapatmayı öngörüyoruz.”