Uraloğlu'ndan Elazığ'a Müjde!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Diyarbakır-Bismil-Batman kara yolunun açılış töreninde yaptığı açıklamada, 'Elazığ-Diyarbakır Hızlı Tren projesi etüt çalışmalarımız devam etmektedir' dedi.

Uraloğlu'ndan Elazığ'a Müjde!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bismil ilçesinde, Diyarbakır-Bismil-Batman kara yolu açılışında yaptığı konuşmada, Elazığ-Diyarbakır Hızlı Tren projesine değinerek çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

“ETÜT ÇALIŞMALARI DEVAM ETMEKTEDİR”
Elazığ-Diyarbakır Hızlı Tren projesinde etüt çalışmalarının devam ettiğini belirten Bakan Uraloğlu; "Diyarbakır’ı saatte 200 kilometre hızla Elâzığ’a bağlayacak Elazığ-Diyarbakır Hızlı Tren Projesi'nin etüt çalışmalarımız devam etmektedir. Bu bölgeden, biraz güneyimizden geçecek olan Irak'ın Faw Limanı'ndan başlayıp Ovaköy Sınır Kapısı'ndan girecek olan 1200 kilometrelik demiryolu ve otoyol, ülkemizi baştan başa kat ederek Kapıkule'den Avrupa'ya çıkartacak hattımızda da çalışmalarımızı çok yakından takip ediyoruz. İnşallah Irak tarafında bu sene içerisinde çalışmalara fiili olarak da başlayabilirsek bir ilki gerçekleştirmiş olacağız. Dolayısıyla bu bölgenin gelişimine çok ciddi bir destek verecektir. Gelecek projeksiyonunda bu hat Elazığ üzerinden Malatya -Çetinkaya-Sivas hattına bağlantısı sağlanarak ülkemizin doğu - batı kesimindeki demiryolu ağına entegrasyonu sağlanacaktır. Böylece Diyarbakır’ın Ankara ve İstanbul hızlı tren bağlantısı yapılmış olacaktır” dedi.