Zimem Defteri Geleneği Devam Ettiriliyor

Müstakil Sanayici ve işadamları Derneği (MÜSİAD) Elazığ Şubesi tarafından her yıl gerçekleştirilen, Osmanlı zamanında adet haline gelmiş olan Zimem Defteri uygulamasını geleneksel hale getirerek, yeniden yaygınlaşması için bu Ramazan Ayın da da çalışma başlattı.

Zimem Defteri Geleneği Devam Ettiriliyor
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ’da çeşitli mahallelerde bulunan 10 bakkaldan veresiye defterini satın alarak dar gelirli ailelerin borçlarını silerek Zimem Defteri uygulamasını devam ettirdi. Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan MÜSİAD Elazığ Başkanı Mehmet Özeren; Dünyaya her alanda örnek olmuş ecdadımız yardımlaşmanın manevi iklimini yaşamamız ve birliğimizi beraberliğimizi pekiştirmek için Zimem Defteri gibi bir çok gelenek bırakmıştır, bizler bu gelenekleri yaşatabilmek için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Borcu ödeyenin kimin borcunu ödediğini bilmeyen, borcu ödenen kişinin de kim tarafından borcunun ödendiğini bilmeyen ve insanların birbirlerine üstünlük sağlama ve mahcubiyetlik hissi yaşatmayan böyle bir uygulamayı bize miras bırakan da, bu günlere ulaşmasında vesile olanlardan da Allah razı olsun.

Dönem dönem ülkemizde ve dünyada yaşanan ekonomik krizlerde dünyanın pek çok ülkesinde yağma, hırsızlık, gibi eylemleri görürken, bir çok krize, afete, darbeye karşı karşıyayken Ülkemizde bu tür olumsuz bir vakalarla karşılaşmadık. İnşallah karşılaşmayız da, işte bütün bunların nedeni yurdumuzun insanını zimem defteri, zekat, sadaka, fakiri görüp gözetlemesinden kaynaklanmaktadır. Böylesine güzel gelenekleri şimdiye kadar olduğu gibi şimdiden sonra da yaşatmaya devam edeceğiz.