Altaş Projelerini Açıkladı

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler seçiminde Kültür Mahallesinden Muhtar Adayı olan Gazeteci – Yazar Gülşah Altaş, seçilmesi halinde mahallesinde hayata geçireceği projeleri kamuoyuna açıkladı.

Altaş Projelerini Açıkladı

31 Mart tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler Seçimlerinde doğup büyüdüğü mahallesine hizmet etmek amacıyla Kültür Mahallesinden Muhtar Adayı olan Gazeteci – Yazar Gülşah Altaş seçimlere az bir zaman kala çalışmalarını tamamladığını ve seçilmesi halinde mahallede hayata geçireceği projeleri kamuoyuna açıkladı. 

Bilindiği üzere Elazığ’da kamuoyunun basından tanıdığı Gazeteci – Yazar Gülşah Altaş kendi Mahallesinden Muhtar Adayı olduğunu açıklamış ve yaklaşık 3 aydan beridir adaylık çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürerek mahallelilerinden destek istemişti.

ALTAŞ, PROJELERİYLE DİKKAT ÇEKİYOR
Adaylık süreci ile yaptığı çalışmalar ve projeler hakkkında bilgiler veren Altaş; "yaşamın her alanında olduğu gibi toplumun en alt birimleri olan mahallelerde de kadınların sözü duyulmalı diyerek; mahallenin yükü en çok kadınların omuzunda. Mahallenin sorunlarıyla da en çok boğuşanlar, evde olanlar, mahallede nelerin olup bittiğini bilenler, çarşı Pazar alışverişi yapanlar kadınlar. Böyle bir gerçek varken ben de bir kadın olarak mahallemizin kadın sakinlerinin destekleriyle Muhtarlığa aday olmaya karar verdim" dedi.

Kadınların siyasetin her alanında olduğu gibi toplumun en alt birimi olan muhtarlıklarda da köklü bir geçmişe sahip olduğunu ifade eden Muhtar Adayı Gültaş; "kadın elinin değdiği bir mahallenin diğer mahallelere nazaran daha nitelikli olacağına inanıyorum" dedi.

Altaş Projelerini Açıkladı

HEM GAZETECİ HEM KADIN
Hem bir kadın hem de bir gazeteci olarak Kültür Mahallesinin sorunlarının neler olduğunu ve bu sorunlarını meslektaşlarının da katkılarıyla kısa sürede çözebileceğini ifade eden Altaş seçilmesi halinde en kısa sürede Kültür Mahallesini Elazığ’ın örnek mahallesi konumuna getireceğini söyledi.

2D, 1 G MODELİYLE YÖNETİM
Kültür Mahallesinin en büyük problemlerinden birinin kentsel dönüşüm olduğunu söyleyen Altaş, meslektaşlarıyla kuracağı gönüllü bir çalışma ekibiyle; 2D, 1G sloganıyla mahallede DÖNÜŞÜM, DEĞİŞİM ve GELİŞİM’in öncülüğünü yaparak Kentsel Dönüşüm, Yerinde Değişim ve Kültürel Gelişimi sağlayacaklarını söyledi.

7/24 ŞİKAYET HATTI AKTİF
Seçilmesi halinde mahalleyi mahalle sakinleriyle birlikte katılımcı yönetim anlayışla örnek bir yerleşke haline getireceklerini söyleyen Kültür Mahallesi Muhtar Adayı Gülşah Altaş işe 7/24 Whatsapp şikayet hattı kurmakla başlayacaklarını belirtti.

TEMİZLİKTE TİTİZLİK, SOKAKLARDA GÜVENLİK
Sokak temizliğine titizlik, eğitime katkı, çocuk parkları ve oyun alanlarının güvenliğine kadar birçok başlıkta Kültür Mahallesini örnek mahalle haline getireceğinin altını çizen Altaş seçilmesi halinde yapacaklarını şu ara başlıklarla sıraladı:

HER AY SOKAK TOPLANTILARI
Kültür mahallesindeki her bir sokaktan birer temsilci belirleyerek ayda bir sokak temsilcileriyle bir araya gelinip şikayetler değerlendirilerek çözüm önerileri alınacak.

SOKAKLARIN TEMİZLİĞİ
Belediye tarafından yapılan temizlik çalışmalarının takibi sağlanacak aksaklıkların olması halinde anında Belediyeye bildirilecek. Sokaklardaki çöp konteynırlarının sayılarının arttırılması sağlanacak. Uygun olan sokaklarda ise konteynırların yer altına alınması sağlanarak görüntü kirliliğinin önüne geçilecek.

Kültür Mahallesine neden kadın muhtar?

BOYASIZ EV KALMAYACAK
Yıkım olamayan veya yıkımı tamamlanmış sokaklardaki sıvaları dökülmüş, boyası süzülmüş yapılar tespit edilerek Belediye katkılarıyla binaların boyaları yenilenecek.

EĞİTİME DESTEK
Mahalle sakinlerimizden durumu iyi olmayan komşularımızın çocuklarının eğitimlerini almalarına katkı sağlamak adına mahallelerimizin muhtelif yerlerine reklam panoları konulacak ve bu panolarda reklam afişlerini asmak suretiyle bu kurs merkezleri veya dershanelerin çocuklarımızın eğitimine katkı sunması sağlanacak.

KÜTÜPHANE VE ÇALIŞMA SALONU
Mahallemizin adına yakışır şekilde bir kütüphanenin belediyemiz tarafından kurulmasını sağlayacak, içerisinde olacak çalışma salonu marifetiyle de gençlerimize yeni aktiviteler kazandıracağız.

TOPLANMA ALANI OLUŞTURMAK
Deprem fay hattı üzerinde olmamız hasebiyle olası depremlerde mahalle sakinlerimizin anında toplanabilecekleri toplanma alanı tesis edip gelecek yardımların kusursuz ulaşımını sağlamak ve gelişmelerle alakalı sakinlerimizin anında bilgilenmelerini sağlamak.

BOŞ VE ATIL ARSALAR DEĞERLENDİRİLECEK
Deprem sonrası veya çeşitli nedenlerle yıkılan ama yeri boş olan arsaların hafriyatları sıfırlanarak görüntü kirliliği ortadan kaldırılacak bu alanlar  mülk sahiplerinin rızası alınarak geçici olarak mahalle sakinlerimizin otopark ihtiyacının giderilmesi için düzenlenecek. İzin verilmeyen boş arsaların görüntü kirliliğini gidermek için Belediye marifetiyle estetik şekilde kapatılarak güzel görünümlere kavuşturulacak

ÇOCUKLAR İÇİN KREŞ
Belediye Başkan Adaylarının tümü projelerinde çocuk kreşlerine yer vermişlerdi. Bu kapsamda Belediyenin yapacağı kreşlerde önceliği Kültür Mahallesine vermeleri için meslek büyüklerimizin de desteği alınarak mahallemize kreşin kurulması sağlanacak.

DAHA GÜVENLİ SOKAKLAR VE OYUN ALANLARI
Mahallemizde çeşitli suçların işlenmesinin önüne geçmek ve çocuklarımızın daha güvende oynamalarını sağlamak amacıyla sokak başlarına ve oyun alanlarına kamera sistemleri kurulacak.

SOKAKLARIN ASFALTLANMASI
Belediyenin sokaklardaki çalışmalarının hemen bitiminde vakit kaybetmeden sokakların asfaltlanması sağlanacak, çalışmalar devam ederken yaz aylarında toz topraktan etkilenmemek için Belediye tarafından sulama hizmetlerinin verilmesine ön ayak olunacak.

Kültür Mahallesine neden kadın muhtar?

SOKAK AYDINLATMALARI VE ESTETİK
Karanlık olan sokaklarımızın güneş enerjili ve estetik sokak lambalarıyla aydınlatılması için Belediyenin önceliğini mahallemize vermesi sağlanacak.

KEDİ EVLERİ
Sokaktaki canlarımızın daha güvende yaşamlarını sürdürmeleri için sokaklarımızın muhtelif yerlerine estetik görünümlü KEDİ EVLERİ bırakılarak hem sokak aksesuarları olarak güzel bir görüntü sağlanacak hem de sokaktaki canlarımızın kışın yağışlardan ve soğuklardan yazın ise güneşten korunmaları sağlanacak.

ENGELLİ ÖZEL BİREYLERİMİZ İÇİN PARK
Çocuk oyun alanları gibi engelli özel bireylerimiz için de vakitlerini geçirebilecekleri parkların yapılması sağlanacak.

EL EMEĞİ GÖZ NURU ÜRÜNLER İÇİN SERGİ ALANI
Kadınlarımız ve kızlarımızın el emeği verip göz nuru dökerek ürettikleri ürünleri aile ekonomisine kazandırmak için pazarlayabilecekleri sergi alanı sağlanacak.

TEKSTİL ATELYESİ
Organize sanayinde bulunan tekstil fabrikalarıyla görüşülüp Kültür Mahallesinde atölyeler kurdurularak parça başı işlerin yapılmasında hem Fabrikanın taşıma yükünü azaltmak hem de mahalle sakinlerimizin ev ekonomilerine katkı sunmaları sağlanacak.

MAHALLE KÜLTÜRÜNÜ YAŞATMAK
Mahalle kültürünü yaşatmak, komşuluk ilişkilerini geliştirmek adına sakinlerimizin cenaze, düğün ve mevlit gibi durumlarında kuracağımız 7/24 Whatsap hattıyla tüm sakinlerimizi bilgilendirip acısı olanların acısına sevinci olan sakinlerimizin sevincine ortak olunacak.

KÜLTÜR SPOR KULÜBÜ
Spora meraklı futbol yeteneği olan gençlerimiz için spor kulübü kurulacak bu kulüp marifetiyle hem sosyal bir aktivite gerçekleştirilecek hem de göz bebeğimiz Elazığspor’umuzun alt yapısına oyuncu kazandırılacak.

Altaş Projelerini Açıkladı