Bahşi 'Virüs Ayrım Yapmıyor'

MEMUR-SEN İl Temsilcisi İbrahim Bahşi eğitimde alınan yeni kararlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bahşi 'Virüs Ayrım Yapmıyor'
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Başkan Bahşi, Virüs ayrım yapmıyor diyerek, gündüz bakım evlerine bağlı kurumların da uzaktan eğitime geçmesi gerektiğini vurguladı.
BAHŞİ: BİR SORUN VAR
Bahşi, “Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrası açıklanan Covid-19 tedbirleri kapsamında, 8-12. sınıflar hariç tüm kademelerde uzaktan eğitime geçilirken, “okul öncesinin” kapsam dışı bırakılması Milli Eğitim Bakanlığı'nın okul öncesi öğretmenlerimize bakış açısını bir kez daha ortaya koymuştur. Ana sınıfları kapalı iken Anaokullarının açık olması büyük bir çelişki değil midir.? Okul öncesi eğitimde yüz yüze eğitime geçilmesinin çalışan anne babalara Milli Eğitim Bakanı tarafından müjde olarak verildiği günden bugüne okul öncesi eğitim kurumlarındaki çalışanlarımız incitilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesini gündüz bakımevi ve kreş ile bir tutmaktan vaz geçmeli, bakış açısını düzeltmeli, kararını da gözden geçirmelidir.

Salgın dolayısıyla alınan tedbirlere okul öncesinin dahil edilmemesi adil bir karar olmamıştır. 10 yaş altı çocuğu bulunan kamu görevlileri idari izinli sayılıp kamuda esnek çalışmaya yeniden geçilirken, çalışan anneler düşünülerek (kreş niyetine) açık bırakıldığı iddia edilen okul öncesi kurumlar hangi amaca hizmet edecektir? Okul öncesi devam oranlarına baktığımızda katılımın az olduğunu görmekteyiz. Ayrıca katılımın yüksek olduğu bölgelerde de çalışan veli sayısının %1'in altında olduğunu yapılan istatistikler bize göstermektedir. 3 saat esasına göre hizmet veren okul öncesi eğitim kurumları, çalışan ebeveynlerin ihtiyacını karşılamayacağı gibi kalan yarım günde çocukların taşınması vb. diğer konularda huzursuz edecektir. Çalışma saatlerinin 10:00 – 16:00 olduğu göz önüne alındığı zaman bahsettiğimiz huzursuzluğun yaşanması kaçınılmazdır. İlk, orta ve yükseköğretimde yüz yüze eğitime ara verildiği bir dönemde okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitimin devam ettiriliyor olmasının hikmeti anlaşılamamıştır. Merkezi sınavları, İLKSAN seçimlerini, tüm milli bayram vb. aktiviteleri pandemi tedbiri bahanesiyle iptal eden Milli Eğitim Bakanlığı, bu tedbiri okul öncesi öğretmenleri ve çalışanları için neden almamaktadır? Ya Covid19 virüsünün okul öncesi eğitimdeki öğretmen, öğrencilere ve ailelerine bulaşmadığına dair bilimsel bilgi var ve kamuoyuyla paylaşılmıyor ya da bu arkadaşlarımız ile ilgili bakanlığımızın algısında ve bakışında bir sorun var” dedi.  
BU VESİLEYLE BAKANLIKTAN VE İLİMİZDEKİ YETKİLİLERDEN BEKLENTİLERİMİZ ŞÖYLEDİR;
- Okul Öncesi kurumlarında da uzaktan eğitime geçilmelidir.
- Zaman kaybetmeden tüm öğretmenler ve eğitim çalışanları aşılanmalı, Aşılamada açık olan okullara, Halkeğitim Merkezlerine ve Rehberlik Araştırma Merkezlerine öncelik verilmelidir.
- 10 yaş altı çocuğu olan eğitim çalışanlarının idari izinleri konusundaki genelgedeki muğlaklık sonucu yaşanan mağduriyet İl Hıfzıssıha kurulu kararı ile giderilmelidir.
- İncitilen ve küstürülen Okul öncesi öğretmenlerinin gönüllerinin alınmalıdır.
- Okul Öncesi'nin de ilk ve ortaöğretim gibi zorunlu ve doğal bir kademe olduğunun bilinmelidir. - Okul öncesi öğretmenlerimizin bakıcı değil öğretmen olduğunun hatırlanmalıdır” diye aktardı.


 

Bakmadan Geçme