Depremin Birinci Yılı Dolmadan Birçok Aile Yeni Yuvalarına Kavuştu

Elazığ depreminin birinci yılı dolmadan birçok aile yeni evlerine girdi...

Depremin Birinci Yılı Dolmadan Birçok Aile Yeni Yuvalarına Kavuştu
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Elazığ’da meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem sonrasında 3 bine yakın depremzede, birinci yılına sıcak yuvalarında girdi. Evlerinin çok güzel olduğunu belirten depremzedeler, çok hızlı ve kısa sürede evlerin yapılıp teslim edilmeye başlandığını ifade ederken, 20 bin konutun tamamının bu yılın ortasında teslim edilmesinin planlandığı bildirildi.

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8'lik depremde Elazığ'da 37, Malatya'da 4 olmak üzere 41 kişi hayatını kaybetti, iki şehirde 25 binden fazla konut ise hasar gördü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un koordinesinde Elazığ'da 20 binden fazla konutun inşa edilmesi için çalışma başlatıldı. Bu kapsamda tamamlanan 3 bine yakın konut ise hak sahiplerine kura ile teslim edildi. Birçok hak sahibi depremzede, depremin ilk yılında aileleriyle birlikte sıcak yuvalarında girdi. Aileler, devletin her zaman yanlarında olduğunu aktarırken, Vali Erkaya Yırık ise önümüzdeki günlerde 5 bin, bu yılın ortasından itibaren ise kalan 12 bin olmak üzere toplam da 20 bin konutun teslim edileceğini aktardı.

Sürsürü Mahallesi Dilek Sitesinde evleri yıkılan ve o gece nişana giderek enkaz altında kalmaktan kurtulan Albayrak ailesine Cumhuriyet Mahallesi'ndeki TOKİ’den daire verildi. Albayrak ailesi birinci yılına sıcak evlerinde girdi. 71 yaşındaki 4 çocuk babası Hüseyin Aydın ise, depreme Dilek Sitesinde bulunan ve deprem anında yıkılmayan blokta yakalandı. Deprem sonrasında ise tüm site kontrollü bir şekilde yıkıldı. Ardından aynı yere TOKİ tarafından 9 bloklu 179 konut inşa edildi. Kuraların çekilmesi ile birçok depremzede gibi Aydın'da yeniden evine kavuştu.

Depremden bir ay sonra devletin kendilerine ev verdiğini belirten Filiz Albayrak (48), “Bir aydan sonra devlet bizi buraya yerleştirdi. Allah razı olsun. Çok iyiyiz. Bir sıkıntı yok. Biz bir yıldır evimizde oturuyoruz. Allah bir daha o günleri bize yaşatmasın. Çok kötü günler yaşadık. Evimiz yıkıldı ama bizim ölümüz yok. Çoğu eşyayı alamadık. Allah şükür şimdi iyiyiz ve yerimizden memnunuz” dedi.