Erken Emekli Olmak İsteyenler, Dikkat!

Erken emeklilik herkesin hayali. Bazı şartları taşıyanlar ise erken emekli olma avantajını yakalıyor.

Erken Emekli Olmak İsteyenler, Dikkat!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bir iş kolunda SGK’ya bağlı hizmet veren anneler, 3 doğuma kadar borçlanma yaparak 2160 gün prim kazanabiliyor. Bunun için gerekli olan şartlar şu şekilde maddeleşiyor. %60 oranında iş gücü kaybeden çalışanlar yaş beklemeden, malulen emeklilik hakkı kazanıyor. 10 yıllık sigorta süresi, 1800 prim günü ve yüzde 60 oranında iş gücü kaybı raporu yeterli.

Bu bağlamda yaşa takılmadan erken emekli olmak 2020 yılı için mümkün çalışma alanına göre farklı göstermek koşuluyla birlikte erken emeklilik şansına erişebilirsiniz. İlk kez 1 Ekim 2008 sonrası sigortalı olan engellilerde çalışma gücündeki kayıtlar oranına bağlı olarak emekli olabiliyor. Bakıma muhtaç çocuğu olanlar da erken emekli olabilir. 2008'den sonra 1000 gün primi bulunan bir anne 1250 gün prim ödemiş sayılıyor.

Erken emekli olabilmek için primleri bir an önce tamamlanması gerekiyor. Erken emeklilik şartlarından bir tanesi yıpranma 5 yıla kadar erken emekli olabiliyorsunuz ağır ve yıpratıcı işlerde çalışan işçi ve memurlar için ilave prim hakkı veriliyor. Anneler için ise doğum borçlanması ile birlikte erken emeklilik mümkün doğumdan önce sigortası yapılan anneler primlerini ödeyerek emekli olabiliyorlar. Bu durum en fazla 3 çocuk için geçerli oluyor her çocukta 2 yıl olan bu hak 2160 gün prim kazanmayı sağlıyor.

YAŞA TAKILMADAN EMEKLİ NASIL OLUNUR
Bakıma muhtaç çocuğu olanlar da erken emekli olabilir. 2008'den Sonra 1000 Gün primi bulunan bir anne 1250 gün prim ödemiş sayılıyor. 1250 günlük haklarla birlikte erken emeklilik ortaya çıkıyor çalışan kişiler yüzde 60 oranında iş gücünü kaybederse malulen emekli olabiliyorlar.

10 yıl sigorta 1200 gün primi en az yüzde 60 oranında iş kaybı olan kişiler malulen emeklilik için başvuru yapabilirler. İlk kez 1 Ekim 2008 sonrası sigortalı olan engellilerde çalışma gücündeki kayıtlar oranına bağlı olarak emekli olabiliyor.

Malulen Emeklilik İçin 10 Yıllık Sigortalılık Süresi Yetiyor
Yüzde 60 oranında iş gücü kaybı yaşayan kişiler yaş beklemeden malulen emeklilik hakkı kazanıyor. 10 yıllık sigorta süresi, 1800 prim gün sayısı ve yüzde 60 oranında iş gücü kaybı raporu yeterli oluyor.