'Kuzova Adım Adım İlerliyor'

Kuzuova Sulama Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş projenin planlandığı gibi adım adım ilerlediğini belirtti.

'Kuzova Adım Adım İlerliyor'

Kuzuova Sulama Projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş projenin planlandığı gibi adım adım ilerlediğini belirtti.

Milletvekili Keleş; “Kuzova Sulama Projesi mevcutta 3 etaptan oluşmaktadır. Sulama alanının tamamı 219.090 dekardır. Sulama alanının 173 790 dekarlık kısmının alternatif olarak Tunceli Çemişgezek Tagar Barajından cazibeli olarak sulanması için planlama ihalesi ikmali 29 Kasım 2023 de yapılacaktır” dedi.

Kuzova pompaj sulamasının 1. Kısmı 47 830 dekar 2017 yılında işletmeye açıldığını bu süre zarfında; Projenin terfili olması nedeniyle işletmede yaşanan zorluklar sistemde hasarların meydana gelmesine sebep olduğunu ifade eden Keleş, “2023 yılında DSİ tarafından yapılan Kuzova Pompaj Sulaması Pompa İstasyonu Bakım Onarımı işi kapsamında; toplam 6 adet pompanın ve pompa binasının bakım onarım işleri yapılmıştır” dedi.

Milletvekili Keleş; “Ayrıca aşırı su tüketimi nedeni ile Fatmalı ve Muratçık köylerinde drenaj sorunları ortaya çıkmıştır. Vatandaşların mağdur olmaması için DSİ tarafından makinalı çalışmalar ile kısmen drenaj problemleri çözülmekte olsa da mülkiyet problemlerinden dolayı çözülemeyen yerler bölgede DSİ tarafından yapılacak toplulaştırma projesi kapsamında çözülecektir” dedi.

AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş; “Halihazırda Kuzova Sulamasının 1. Kısmında sifon arızası sebebiyle 13.000 dekar sifon sonrası alana su verilememektedir. Sifon arızasının giderilmesi için 21 Kasım 2023 tarihinde Kuzova Sulaması eksikliklerinin tamamlanması işi DSİ 9. Bölge Müdürlüğümüzce ihale edilecek bu iş kapsamında yapılacak çalışmalar ile 47.830 dekar sahanın tamamının sulanması sağlanacaktır” dedi.

“HEM MALİYETLER DÜŞECEK, HEM DE ÇEVRE DOSTU BİR PROJE OLACAK”
AK Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş; “Bu tarımsal sulamayı güneş panelleri aracılığıyla güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek çalışabilir hale getirmek için DSİ tarafından çalışmalar devam etmektedir. Güneş enerjisi ücretsizdir ve tarım alanlarında güneş enerjisinden yararlanarak sulama yapmak, elektrik faturalarının azalmasına ve enerji maliyetlerinin düşmesine yardımcı olacaktır. Güneş enerjisiyle çalışan sulama sistemleri, enerji verimliliğini artırır, çevre dostu çözüm sunar” ifadelerinde bulundu.

“GEREKEN ÖDENEK TAHSİS EDİLMİŞTİR”
AK Parti Milletvekili Erol Keleş, yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde; “Projede bulunan toplam 6 MW gücünde olan pompaların enerjisinin temini için 2 MW (karada), 1 MW (Keban Barajı rezervuarı üzerinde) GES DSİ tarafından ihale edilmiş ve yapımına başlanılmış olduğunu” ifade ederek. “2 MW GES işi için 2023 yılı başında toplam 10 Milyon TL ödenek verilmiş olup, Kasım ayı itibari ile bu ödenek toplam 66 Milyon TL olarak revize edilmiştir. Bu iki GES projesinin, toplam 3 MW ‘ın inşaatının 2023 yılı sonuna kadar tamamlanması hedeflenmektedir. İlaveten 2023 yılı sonuna kadar 3 MW GES’in (Keban Barajı rezervuarı üzerinde) ihalesinin yapılması için hazırlık çalışmaları tamamlanmak üzeredir” dedi.

Vekil Keleş; “Bunlara ilaveten Bahse konu sistemin daha verimli ve vatandaş müdahalelerini minimize edecek olan otomasyon sisteminin kurulumu için Kuzova Pompaj Sulaması Otomasyon İşleri Yapımı 1. Kısım işinin 8 Aralık 2023 tarihinde ihale edileceğini” belirtti.