'Mutasyonlu Virüs Tüm İllerde Var'!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu vaka oranının yüzde 75'e yükseldiğini belirtip, 'Bütün illerde mutasyon var. Ağırlıklı İngiltere mutantı söz konusu' dedi. Koca, teravih namazlarının tedbirler alınarak toplu kılınacağını açıkladı.

'Mutasyonlu Virüs Tüm İllerde Var'!
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bakan Koca, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye’de mutasyonlu virüs oranının yüzde 75 sevilerine ulaştığına dikkat çeken Bakan Koca, İngiltere varyantının etkili olduğunun altını çizdi:

"Mutant virüs yaygın  kalabalıktan uzak durun"

"Mutasyon her geçen gün artıyor. Mutasyonun Türkiye'deki oranı şu anda yüzde 75'lere ulaştı. Bütün illerde mutasyon var. Ağırlıklı İngiltere mutantı söz konusu. Bu varyantın en önemli özelliği bulaştırıcılığın çok yüksek olması. Brezilya ve Güney Afrika varyantı da söz konusu. 2 vaka İstanbul bir İzmir’de var. Mutant giderek arttığı için, ağırlıklı İngiliz varyantı olduğu için ve bulaştırıcılığı da fazla olduğu için bu dönemde bizim kapalı, kalabalık ortamlardan ve özellikle yakın temastan uzak durmamız gerekiyor.”

Biontech aşısı tercihe bağlı

Bakan Koca ‘Biontech-Pfizer aşısını vurulmak istemeyenlerin reddetme hakkını kulanabileceğini açıkladı, 'Biontech aşısı ile aşılamanın ne zaman başlayacağı’ sorusuna şu yanıtı verdi:

"Biontech-Pfizer aşısı muhtemelen önümüzdeki birkaç gün sonra başlayacak. Lojistikle ilgili hazırlıklar tamamlandı. Sırası gelen, 'Ben Biontech aşısı olmak istemiyorum' dediğinde, bir başka, Sinovac aşısı olabilir olacak. Bu anlamda sırası gelenin yaptırmama hakkı olacak."

Teravih namazları kılınacak

Bakan Koca iftar ve sahur organizasyonlarına izin verilmeyeceğinin altını çizip teravih namazlarının ise tedbirler doğrultusunda topluca kılınabileceğini duyurdu: “Teravihler kapalı olmayacak. Tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek. Toplu organizasyonlar sahur ve iftar gibi yasak.”